Разлика помеѓу преработките на „Егејско Море“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Егејското море''' или '''Бело Море''' — дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]] меѓу [[Егејска Македонија]], [[Грција]] и [[Турција]]. Преку [[Босфор]], [[Мраморно Море|Мраморното Море]] и [[Дарданели|Дарданелите]] е поврзано со [[Црно Море|Црното Море]]. Се претпоставува дека е колевка на две големи [[стар век|древни]] култури.
 
Подоцна со морето владеат и [[Персија|Персијците]], [[Римско царство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[МлетачкаВенецијанска републикаРепублика|МлечанитеВенецијанците]], како и [[Отоманско царство|Османлиите]].
 
Денес, Егејското море го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
 
{{Егејско Море}}
{{Aegean Sea}}
 
[[Категорија:Егејско Море|* ]]
[[Категорија:Мориња во Европа]]
[[Категорија:Јужна Европа]]

Прегледник