Разлика помеѓу преработките на „Егејско Море“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 55 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 90 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34575 (translate me))
с
|}
 
'''Егејското море''' или '''Бело Море''' е дел од [[Средоземно мореМоре|Средоземното мореМоре]], амеѓу лежи[[Егејска меѓуМакедонија]], [[Грција]] и [[Турција]]. Преку [[Босфор]], [[Мраморно мореМоре|Мраморното мореМоре]] и [[Дарданели|Дарданелите]] е поврзано со [[Црно мореМоре|Црното мореМоре]]. Се претпоставува дека е колевка на две големи [[Антикастар век|античкидревни]] култури - [[Микена|Микенската]] и [[Стара Грција|Грчката]]. Подоцна со морето владеат и [[Персија|Персиците]], [[Римско Царство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[Млетачка република|Млечаните]], како и [[Отоманско Царство|Османлиите]]. Денес, Егејското море го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
Подоцна со морето владеат и [[Персија|Персијците]], [[Римско царство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[Млетачка република|Млечаните]], како и [[Отоманско царство|Османлиите]].
 
Денес, Егејското море го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
Етимологијата на Егејското море најчесто се поврзува со името на митскот крал на [[Атина]] - Ајгеј.
 
== Видете истоПоврзано ==
* [[Егејски острови]]
* [[Егејска Македонија]]

Прегледник