Алкени: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
[непроверена преработка][проверена преработка]
== Хомологија на алкените ==
 
Алкените градат [[хомолошка низа]]. КакlоКако резултат на присуството на една двојна врска во молекулите на алкените, бројот на водородните атоми ќе биде за два помал од нивниот број во соодветниот [[алкан]]. Општата [[молекулска формула]] на алкенската хомолошка низа е C<sub>n</sub>H<sub>2n</sub>, каде n = 2, 3, 4 итн.
 
{| align="center" border=1 cellspacing=0 cellpadding=1 width=200
Анонимен корисник

Прегледник