Разлика помеѓу преработките на „Роберт Грин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 60 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
Книгата стигна до петтото место на списокот на [[The New York Times]].
 
===НадмоќМајсторство===
{{Главна|НадмоќМајсторство}}
Петтата книга на Грин, ''[[НадмоќМајсторство]]'', излезе од печат на 13 ноември, 2012 година.<ref name=cnnmoney>{{cite web|last=Capouya|first=John|title=Zen and the art of global domination|url=http://features.blogs.fortune.cnn.com/2012/11/09/mastery-robert-greene/|publisher=CNN Money|date=November 9, 2012}}</ref> ''НадмоќМајсторство'' ги опишува животите на некои историски, како и современи познати личности и се обидува да му ги долови на читателот оние работи кои им помогнале на патот до мајсторството во нивната професија.<ref name=masterybook>{{cite book |title=Mastery |first=Robert |last=Greene |publisher=Viking |location= |year=2012 |isbn=0670024961 |pages= |url=}}</ref> Книгата е поделена на шест глави, и секоја се фокусира на суштинските лекции и стратегии кои следат по патот до мајсторството.<ref name=masterybook/><ref name=nytimes>{{cite news|last=Kurutz|first=Steven|title=Renovate Like a Master|url=http://www.nytimes.com/2012/11/08/garden/robert-greene-on-renovating-like-a-master.html?pagewanted=all&_r=0|newspaper=New York Times|date=November 7, 2012}}</ref><ref>[http://www.geekwire.com/2012/excerpt-yoky-matsuoka-created-modern-robotic-hand/ How Yoky Matsuoka created the modern robotic hand, and what the rest of us can learn from her] ''GeekWire''. November 12, 2012.</ref><ref name=businessinsider>{{cite web|last=Groth|first=Aimee|title=27 Tips For Mastering Anything|url=http://www.businessinsider.com/robert-greenes-mastery-2012-11?op=1|publisher=Business Insider|date=November 2, 1012}}</ref>
 
''НадмоќМајсторство'' стигна до шестото место на листата на најпродавани книги според [[The New York Times]].<ref name=cnnmoney/><ref name=nytimes/><ref name=businessinsider/><ref name=Forbes>{{cite web|last=Bradt|first=George|title=Beyond 10,000 Hours: The Constant Pursuit of Mastery|url=http://www.forbes.com/sites/georgebradt/2012/11/08/beyond-10000-hours-the-constant-pursuit-of-mastery/|publisher=Forbes|date=November 8, 2012}}</ref><ref name=ManagementToday>Chamorro-Premuzic, Tomas. [http://www.managementtoday.co.uk/books/1155920/book-review-mastery-robert-greene/ Book review: Mastery, by Robert Greene]. ''Management Today''. November 1, 2012.</ref><ref>Robert Greene. [http://www.fastcompany.com/3002810/aha-moments-made-paul-grahams-y-combinator-possible The Aha! Moments That Made Paul Grahms Y Cominator Possible]. ''Fast Company''. November 12, 2012.</ref><ref>[http://www.huffingtonpost.com/2012/11/15/mastery-by-robert-greene-_n_2126127.html ‘Mastery’ By Robert Greene: How to Become a Master in Your Chosen Field]. ''Huffington Post''. November 15, 2012.</ref><ref>[http://www.nytimes.com/best-sellers-books/2012-12-02/hardcover-advice/list.html Best Sellers: Advice and Misc.].''The New York Times''. November 26, 2012.</ref><ref>{{cite news |url=http://books.usatoday.com/book/robert-greene-mastery/l48492 |title=Mastery |newspaper=USA Today}}</ref>
 
==Личен живот==
*2006 ''[[Концизни 33 стратегии за војувањ]]''
*2009 ''[[Педесеттиот закон]]'' (со [[50 Cent]])
*2012 ''[[НадмоќМајсторство]]''
 
==Наводи==
4

уредувања

Прегледник