Повреда: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 8 години
''Струен удар''('''electocution''') за да дојде до ова повреда треба електричната струја да мине низ организмот.Оштетувањата можат да бидат специфично електрични пратени со мускулни грчеви,застој во дишењето и работата на срцето како и елeктротермични пратени со изгореници од повисок степен.
 
''Удар од гром'' ('''фурлгуратиоfulguratio''') може на место да го усмрти лицето или пак може да доведе до привидна смрт,зашеметеност или изгореници.
 
=== '''Хемиски повреди''' ===

Прегледник