Повреда: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
*Трет степен Combustio echarotica-каде е зафатена кожата,подкожното ткиво,лојните и потните жлезди;
*Четврт степен Carbonificatio-јагленисување;
==== '''Смрзнотици (Congelatio)''' =====
 
Смрзнотиците настануваат под дејство на ниски температури при што доаѓа до локални оштетувања на кожата и подлабоките ткива.Кај смрзнотиците има три степени и тоа:

Прегледник