Повреда: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 8 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: == '''Повреди''' == Повреди претставува оштетување на организмот под дејство на некој н...)
 
Изгореници представува оштетување на кожата и подкожните ткива под дејство на висока температура.Степенот на изгореница зависи од висината на температура и од времето на изложување.Изгорениците се делат на четири степени и тоа:
 
*Прв степен Combustio erithemathoza-црвенило;
*Втор степен Combustio bullosa-меури були;
*Трет степен Combustio echarotica-каде е зафатена кожата,подкожното ткиво,лојните и потните жлезди;
*Четврт степен Carbonificatio-јагленисување;
==== '''Смрзнотици (Congelatio)''' =====
 
Смрзнотиците настануваат под дејство на ниски температури при што доаѓа до локални оштетувања на кожата и подлабоките ткива.Кај смрзнотиците има три степени и тоа:
 
*Прв степен Congelatio erithemathosa-црвенило,болка,оток;
*Втор степен Congelatio bullosa-ливидна боја,меури;
*Трет степен Congelatio gangrenosa-гангрена;
 
=== '''Повреди од електрична струја''' ===

Прегледник