Разлика помеѓу преработките на „Артур Тјудор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 36 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
| spouse =[[Катерина Арагонска]]
| house = [[Династија Тјудори]]
| father = [[Хенри VII од Англија|Хенри VII]]
| mother = [[Елизабета од ЈоркЈоршка]]
| date of birth = {{Birth date|1486|9|20|df=y}}
| place of birth = [[Винчестер]]
}}
 
'''Артур Тјудор''' (19/20 [[септември]] [[1486]] – [[2 април]] [[1502]]) бил првиотпрв син на англискиот крал [[Хенри VII од Англија]] и [[Елизабета од ЈоркЈоршка]].
 
Како највозрасен син на кралот, тој се родил еден месец порано од предвиденото. По неговото раѓање, тој ја добил титулата [[принц од Велс]], и од тој момент и неговите наследници ја имале истата титула, односно титулата го означувала идниот монарх на Англија. Хенри самиот себе си се сметал дека води директно потелкопотекло од античките британски кралеви, па така на својот првенец му го дал името Артур, според легендарниот [[Крал Артур]]. Се смета дека Артур, главно поради нередовното му раѓање, цел живот бил слаб и болестлив за разлика од неговиот помлад брат Хенри.
 
По зазимањето на власта од страна на [[Хенри VII]], тој сакал да ја прошири својата унија со шпанското кралство, па така договорил брак помеѓу ќерката на [[Фернандо II Арагонски]] и [[Изабела I Кастилјска]], [[Катерина Арагонска]]. Во [[1499]] година кралот Хенри наредил да се погубат сите претенденти за англискиот престол.

Прегледник