Разлика помеѓу преработките на „Џон Ф. Кенеди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 31.11.102.157 (разговор), вратено на последната верзија на Vasil1234)
{{починал на|22|ноември|1963}}) — триесет и петти [[Претседател на САД]]. Неговиот мандат траеше од [[1961]], до неговиот [[Атентат на Џон Кенеди|атентат]] во [[1963]] г.
 
По [[Втора светска војна|Втората светска војна]] служел во морнарицата на [[Тихи Океан|Пацификот]], а по војната бил новинар. Во [[1947]] година бил избран во Конгресот, а во [[1952]] година станал сенатор. За претседател на САД бил избран во [[1960]] година, а инаугуриран на [[20 јануари]] [[1961]] година. Бил најмлад претседател во историјата на САД (по [[Теодор Рузвелт]]), кој 1901 по убиството над [[Вилијам МекКинли]] како потпретседател автоматски стана претседател).
 
На [[22 ноември]] [[1963]] година во [[Далас]], во државата [[Тексас]], врз него бил извршен [[атентат]].
Анонимен корисник

Прегледник