Разлика помеѓу преработките на „Паралово“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.055 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Паралово''' е село во [[Општина Новаци]], во околината на градот [[Битола]].
 
{{Мак-никулец}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Цркви<ref>{{цитирана книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
*[[Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Паралово|Црква „Успение на Пресвета Богородица“]] - главната селска црква;
*[[Црква „ Св. Ѓорѓи“ - Паралово|Црква „Св. Ѓорѓи“]] - манастирска црква;
 
;Археолошки локалитети<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
*[[Мавер (Паралово)|Мавер]] - некропола од доцноантичко време;
== Редовни настани ==
 
 
== Иселеништво ==
== Наводи ==
 
{{наводи}}
== Надворешни врски ==
 

Прегледник