Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
 
'''Плаошник''' или Плаош„Плаош“ се нарекува месностамесност на јужната страна од ридот на кој се наоѓа стариод град [[Охрид]], на околу 250м јужно од централниот дел од [[Самуиловата тврдина]].
 
Плаошник е познат како религиозен локалитет уште од почетоците на [[христијанство]]то, а веројатно и пред тоа. Пронајдени се неколку големи [[Ранохристијанска уметност во Македонија|ранохристијански базилики]], како и остатоците од [[црква]]та [[Свети Пантелејмон]] која ја изградил и во која работел [[Свети Климент Охридски]].

Прегледник