Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1980“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с (Bot: Migrating 63 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9652 (translate me))
 
== Краток преглед ==
* [[Ингемар Стенмарк]] од [[Шведска]] доминирал во техничките дисциплини во [[алпско скијање]], освојувајќи злато во слалом и велеслалом. Во женска конкуренција, [[Хани Венцл]] од [[Лихтенштајн]], исто така освоила две злата во техничките дисциплини (слалом и велеслалом). Со овој нејзин успех, нејзината земја станала најмалата, којашто некогаш освоила златен медал на Олимписките игри.
* Во [[нордиска комбинација]], [[Улрих Велинг]] од [[Источна Германија]] и во [[уметничко лизгање]], [[Ирина Роднина]] од [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] ги освоиле третите златни медали во своите дисциплини на Олимписките игри.
* [[Биатлон]]ецот [[Александр Тихонов]] го освоил својот четврти златен медал на четвртите последователни Зимски олипмписки игри. Сите златни медали ги освоил како дел од штафетата на својата земја.
* Советскиот натпреварувач во скијачко трчање, [[Николај Зимјатов]], освоил три златни медали во скијачко трчање.
* [[Ерик Хајден]] од [[САД]] доминирал во [[брзо лизгање]], освојувајќи 5 златни медали. Тој победил во тркитњтрките на 500, 1.000, 1.500, 5.000 и 10.000 m), притоа поставувајќи 4 Олимписки и еден светски рекорд. Овој потфат, до денес останал не надминат во овој спорт.
* [[Робин Кузинс]] од [[Велика Британија]] освоил златен медал во уметничко лизгање во машка конкуренција.
* Во драматичен двобој, во трката на 15 km во скијачко трчање, Швеѓанецот [[Томас Васберг]] го победил Финецот [[Јуха Мието]] за само 0,01 s. Ова е најмлаата разлика во овој спорт на олимписките игри досега. По игрите, била донесена одлука од страна на [[Меѓународна скијачка организација]], според која времето во натпреварите на Олимписките игри да се мери во стотинки.
* На турнирот во [[хокеј на мраз]], хокејарската репрезентација на [[САД]] успеала да го ја победи хокејарската репрезентација на [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] во клучниот натпревар со 4-3. Драматичниот натпревар меѓу овие две репрезентации се смета за еден од најдраматичните во историјата на спортспортот и денес истиот е познат под епитетот „[[Чудо на мразот]]“. За овој натпревар, во 2004 година бил снимен филм, насловен ''Чудо''„Чудо“.
 
== Спортови ==

Прегледник