Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.422 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 46.217.16.58 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 46.217.16.58 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Пред својата смрт, цар [[Давид]], татко на [[Соломон]], собрал големо количество на материјал за градбата на храмот и исто така ја закупил и земјата на која требало да се гради.
Во [[Библија|Библијата]] се разкажува за [[Соломон]], цар на тогашното единствено Израелско царство, како во почетокот на своето царување подготвувал материјали за градбата на храмот кој го нарачал неговиот татко. Според легендата, [[Соломон]] склучил дури и договор со тирскиот цар [[Хирам I]] за добавување на потребните материјали и тоа по пат на море од [[Јафа]] до [[Ерусалим]]. Исто така [[Соломон]] во тоа време ја изградил и водоводната мрежа во градот. Сето тоа според митот е поврзано со постоењето на масонството уште од најрано време.
 
--[[Special:Contributions/46.217.16.58|46.217.16.58]] <small>([[User talk:46.217.16.58|разговор]])</small> 16:31, 2 февруари 2014 (CET)[[Кога јагнињата ќе стивнат (филм)]]
== Градба ==
Според митот, подготовката и започнувањето на изградбата на храмот траела дури три години. Веќе на почетокот на четвртата година од царувањето на [[Соломон]], се започнало со изградбата на храмот и тоа под раководство на феникијците. Од тука е сосема јасно дека самиот храм бил изграден и во феникиски дух. Давид на својот син му оставил доволно злато и сребро со кои да се изгради храмот. Според [[Библија|Библијата]] станува збор за 100 000 таланти (3000 тона) злато и 1 000 000 таланти (30 000 тона) сребро. [[Библија|Библијата]]разкажува за тоа колку голем број работници и занаетчии е било потребно за да се изгради храмот. Некои од нив не се биле Евреи, туку робови.
Огромни камења, доставени од кариерите под градот биле постепено поставени врз масивните ѕидови, едни врз сè додека целиот објект не биде завршен. Се кажува дека зградате била со димензии: должина 27 метри, ширина 9 метри, висина14 метри.
 
== Завршување ==

Прегледник