Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 214 бајти ,  пред 8 години
Пред својата смрт, цар [[Давид]], татко на [[Соломон]], собрал големо количество на материјал за градбата на храмот и исто така ја закупил и земјата на која требало да се гради.
Во [[Библија|Библијата]] се разкажува за [[Соломон]], цар на тогашното единствено Израелско царство, како во почетокот на своето царување подготвувал материјали за градбата на храмот кој го нарачал неговиот татко. Според легендата, [[Соломон]] склучил дури и договор со тирскиот цар [[Хирам I]] за добавување на потребните материјали и тоа по пат на море од [[Јафа]] до [[Ерусалим]]. Исто така [[Соломон]] во тоа време ја изградил и водоводната мрежа во градот. Сето тоа според митот е поврзано со постоењето на масонството уште од најрано време.
--[[Special:Contributions/46.217.16.58|46.217.16.58]] <small>([[User talk:46.217.16.58|разговор]])</small> 16:31, 2 февруари 2014 (CET)[[Кога јагнињата ќе стивнат (филм)]]
 
== Завршување ==
Анонимен корисник

Прегледник