Разлика помеѓу преработките на „Есеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 6 години
с (Bot: Migrating 73 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q35760 (translate me))
==Есеј==
 
'''Есеј ''' е кратко кажано парче од [[текст]]. Често е напишана од авторска лична гледна точка. Есеите може да се [[книжевна критика]], [[политички манифест]]и, [[научи аргументи]], набљудувачите од секојдневниот живот, сеќавања, и рефлексии на авторот. abcde
 
Дефиницијата на есеј е нејасна, се преклопуваат со оние на една статија и за краток расказ. Речиси сите современи есеи се напишани во проза, но работи и во стих да се нарекоа есеи (на пример, Александар папата Есеј за куритика и Есеј за човекот). Додека краткост обично се дефинира есеј, обемниот работи како John Locke's Есеј за човековиот разум и Томас Малтус Есеј за принципите на популацијата обезбеди противпримери.
Анонимен корисник

Прегледник