Прејди на содржината

Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
==Дијалекти==
[[File:FinnishDialects.png|thumb|right|250px300px|Карта на финските дијалекти.]]
* '''западни'''
**југозападни