Разлика помеѓу преработките на „Ласер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 17 бајти ,  пред 6 години
* '''Максимум во потрошувачката на енергија'''
 
Создавањето на ласер без да се создаде инверзна населеност во медиумот возбуден беше откриено во [[1992]] во [[натриум]]ски гас и повторно во [[1995]] во [[рубидиум]] гас од страна на разни меѓународни тимови. Ова беше постигнато со користење на надворешен масер кој индуцира „оптичка проѕирност“ во медиумот преку деструктивно попречување на транзициите на електроните на основно ниво помеѓу две патеки, така што можноста за основните електрони да апсорбираат било каква енергија е отстранета.
 
Во [[1985]] во лабораторијата за ласерска енергетика на универзитетот во Рочестер се случи откритие на полето на создавање на ултра кратки пулсови. Високоинтензитетни (тераватни) ласерски пулсови беа создадени од страна на [[Жерард Муру]] користејќи нова техника. Овие високоинтензитетни пулсови можат да создадат филаментна пропагација во атмосферата, односно да не се прекршуваат.
Анонимен корисник

Прегледник