Мухамед: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Почетоци на Куранот ==
[[File:Maome.jpg|thumb|left|Мухамед во ракопис од Иран од 14-ти век]]
Мухамед секоја година по неколку месеци поминувал сам на планината [[Хира]] блиску [[Мека]]. Преданието кажува дека во [[610]] година, на Мухамед му се јавил ангелот Гаврил. Ова бил и почетокот на [[Куран]]от, а со тоа и на [[Ислам]]от. Во прво време, Мухамед проповедал само пред своите најблиски роднини и пријатели, но по три години веќе јавно проповедал низ Мека, каде новата вера за прв пат ја прифатиле сиромашните. Мухамед им советувал на богатите да го поделат својот имот со сиромашните, сè со цел да има рамноправност меѓу [[муслимани]]те пред [[Бог]]а. Но, богатите трговци почнале да се плашат за нивното богатство, па се обидувале да го протераат од [[Мека]]. Честопати неговите проповеди на [[Каба]] доведувале до безредија меѓу народот.
 
2.157

уредувања

Прегледник