Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
:Трофео Лаигвелја (2012)
:Страде Бјанке (2013)
| updated = 1116 ноемвријануари 20132014
}}
 
'''Морено Мозер''' (роден{{lang-it|Moreno Moser}}; нар. {{роден|25|декември|1990}}) е [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|CAN}}.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/10484/Liquigas-Cannondale-finalises-roster-six-new-signings-on-board-for-2012.aspx|title=Ликвигас-Канондале го заврши изборот, шест нови потписи за 2012|work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=23 ноември 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cannondale.com/gbr/news/2012_Liguigas_Cannondale/|title= Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012 |work=Cannondale Bicycle Corporation|publisher=Dorel Industries|accessdate=18 февруари 2012|date=12 јануари 2012}}</ref>
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италија]] во [[Џиро д’Италија 1984|1984]]. Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално.

Прегледник