Разлика помеѓу преработките на „Икериц“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox German location |Wappen = Wappen ueckeritz.png |Wappengröße = 106 |image_photo = Ueckeritz Usedom Bahnhof.jpg |image_c...)
 
с
'''Икериц''' ({{lang-de|Ückeritz}}) — општина во округот [[Западна Померанија-Грајфсвалд]], во [[Мекленбург-Западна Померанија]], [[Германија]].
 
Икериц е мало крајбрежно бањско одморалиште и се наоѓа на островот [[Узедом]] на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Се наоѓа во рамките на Природниот парк Узедом и е една од четирите т.н. ''Килибарни бањи'' на островот, поврзани со 12-километри долгата песочна плажа наречена ''Килибарна плажа''.<ref>[http://www.usedom.de/index.php?id=6&L=2 ''Остров Узедом: Килибарни бањи''.] на www.usedom.de. 10 октомври 2010.</ref> Другите три бањи се [[Лодин]], [[Козеров]] и [[Цемпин]].
 
Местото е достапно преку сојузниот автопат Б111 и железничката станица.

Прегледник