Прејди на содржината

Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
* [[Велешко архиерејско намесништво]]
* [[Гевгелиско архиерејско намесништво]]
 
===Седипште==
Епархиското седиште се наоѓа во Велес покрај реката Вардар во кој има и [[параклис „Св. Климент Охридски“ - Велес|параклис „Св. Климент Охридски“]]<ref>[http://preminportal.com.mk/content/view/1090/82/ ''Богојавление - Водици, Велес'']</ref>, додека митрополитската резиденција зе наоѓа во велешката населба [[Отовица]] покрај [[езерото Младост]] во кој има [[параклис „Св. Серафим Саровски“ - Велес|параклис „Св. Серафим Саровски“]].<ref>[http://tirekovmirece.com/Novost/%D0%9E%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD--%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%BE%D1%82---%D0%A1%D0%B2.-%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BC-%D0%A1%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8 ''Осветен параклисот Св. Серафим Саровски'']</ref>
 
== Надворешни врски ==