Разлика помеѓу преработките на „Роже Мартен ди Гар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Roger Martin du Gard 1937.jpg|мини|Роже Мартен ди Гар]]
{{Во изработка}}
[[Податотека:Roger Martin du Gard 1937.jpg|мини|Роже Мартен ди Гар]]
[[Податотека:G. Caillebotte - Jeune homme à la fenêtre.jpg|мини|десно|долу|Жан Бароа]]
==Биографија==
Роже Мартен ди Гар ([[1881]]-[[1958]]) бил француски [[писател]].Тој произлегувал од фамилија на адвокати и судии, студиите по палеографска архивистика ги завршува во [[1906]] во Екол де Шарт (Ecole des Chartes) и започнува да пишува. ''Жан Бароа'' се појавува во [[1913]]. Добро прифатен во кругот на списанието Nouvelle revue française, тој се спријателува со [[Андре Жид]], Жан Шлимбреже и Жак Копо. Потоа доаѓа војната и заминувањето на различни [[фронт|фронтови]].Ди Гар [[Нобеловата награда за литература]] ја добива во 1937 и Големата книжевна награда на градот [[Париз]]<ref name="a">Преводи на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола,2010</ref>.
67

уредувања

Прегледник