Разлика помеѓу преработките на „Џон Максвел Куци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
[[Податотека:J.M. Coetzee.JPG|мини|десно|Џон Максвел Куци ]]
'''Џон Максвел Куци''' (роден на 9 февруари, 1940 година, во [[Кејптаун]], [[Јужна Африка]]) е [[Јужна Африка|јужно африкански]] новелист, [[есеист]], [[лингвист]], [[преведувач]]. Татко му, адвокат, и мајка му, учителка, биле потомци на Холандските доселеници од 17 век. Освен тоа преку својот чукун дедо Балтазар Дубиел, Куци имал и полски корени. <ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2010</ref>
 
==Биографија==
Куци најраниот живот го поминал во [[Кејптаун]], [[Ворчестер |Ворчестер]] и Кејп Прованс(денешен Вестерн Кејп), а тоа го опишал во фикциските мемоари '''Детство'''„Детство-сцени од правинцискиот животживот“ (1997). Одел во католичко училиште ,,Свети„Свети Јосиф"Јосиф“, а потоа дипломирал математика и англиски на универзитетот во Кејптаун. Во раните 60-ти, Куци се преселил во [[Лондон]], каде што работел за „Иј-би-ем“ како компјутерски програмер. Во [[1963]] година во Кејптаун ја одбранил магистерската теза за романите на Форд Медокс Форд. Искуството во [[Англија]] го опишал во вториот том на фикциските мемоари '''Младост'''„Младост“ (2002). Третиот том е '''Лето'''„Лето“ (2009). Особено место во неговиот приватен живот има тоа што син му починал трагично, под сомнителни околности, на 23 години. Докторот по [[лингвистика]] го одбранил на универзитетот во [[Тексас]], а темата му била компјутерска стилска анализа на делата на [[Самјуел Бекет]]. Откако го напуштил Тексас, предавал англиски јазик и литература на државниот универзитет во [[Њу Јорк]] до [[1971]] година. Таа година побарал американско државјанство, но бил одбиен поради учество во протестите против војната во [[Виетнам]]. Потоа се вратил во Јужна Африка да предава литература. Откако се пензионирал во 2002 година, се преселил во [[Аделаида]], [[Австралија]], каде што е почесен истражувач на англискиот оддел на тамошниот универзитет во кој предава и неговата партнерка Дороти Драјвер. Паралелно со тоа, предавал и [[социологија]] на универзитетот во [[Чикаго]] до [[2003]] година. Бо март [[2006]] година, Куци станал австралиски граѓанин. За време на церемонијата, рекол дека „Бев привлечен од слободниот и широкоград на луѓето, од убавина на земјата и кога прв пат ја видов Аделаида-од блаженството на градот што сега го нарекувам мој дом.“ Куци е познат по повлеченоста, потенцира од обвиненото за „елитизам“ од страна на неговите сонародници, зашто толку многу го избегнувал публицитетот, што ретко давал интервјуа и не се појавувал да ги прими обете награди „Букер“ прво за '''животот„животот и времето'''времето“ на [[Мајкл Кеј]], во [[1983]], а потоа за срамотата во 1999. Фактот дека ретко се појавува во јавноста бил искористен за со неговите потпишани примероци да се собираат пари за децата жртви на сида во Африка. Во последните години станал гласен критичар на суровоста кон животните и заштитник на правата на животните. Своите заложби ги претставувал и во книгите: Срамота, Животот на животните(1999) и Елизабет Костело: 8 лекции(2003).
 
==Награди==
Куци добил многу литературни награди. За романот по кој е најпознат, ,,'''Чекајќи„Чекајќи ги варварите'''"варварите“ ја добил ,,Џејмс„Меморијалната Тетјнаграда БлекЏејмс МемориалТетј прајз"Блек“ во 1980 година, а трипати ја добил ,,Си-ен-еј прајз". '''Железно време'''(1983) била книгата на годината на ,,Сандеј експрес". За мајсторот на Петербург(1994) ја добил наградата ,,Тајмс ин-ин-тернешнал фикшн" во 1995 година. Ги добил и француската награда ,,Фемина", ,,Фајбер мемориал аворд", ,,Комонвелт литерари аворд", а во 1987 ја добил наградата ,,Ерусалим" за литература за слобода на индивидуата во општеството. На 2 октомври 2003 е објавено дека е добитник на Нобелова награда за литература и со тоа станал 4-ти африкански добитник, а втор јужноафикански, по Надин Гордимер. При добивањето бил фален поради ,,Безбројните облици со кои го портретирал вклучувањето на отпадникот" и поради ,,Добро изработената композиција, богатиот дијалог и аналитичките брилијантност", додека се фокусирал врз моралната природа на своите деца. Церемонијата на доделувањето се одржала во [[Стокхолм]] на 10 декември 2003 година. Куци е добитник и на наградата ,,Редот на Мапунгубове" од страна на владата на Јужна Африка на 27 септември 2005 за ,,Извонредниот придонес на полето на литература за ставањето на јужна Африка на светската сцена". Има почестени докторати на универзитетите во Аделајда, [[Натал]], [[Оксфорд]], [[Родос]], [[Мелбурн]](Ла троуб), [[Њу Јорк]](Бафало и Стретклајт) и [[Сиднеј]].
 
==Творештво==

Прегледник