Разлика помеѓу преработките на „Џани Мерсман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| proteams = {{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|FDJ|2008}}<br>{{ct|LTB|2012}}<br>{{ct|OPQ|2013}}
| majorwins =
| updated = 189 октомвријануари 20132014
}}
 
'''Џани Мерсман''' (роден{{lang-nl|Gianni Meersman}}; нар. {{роден|5|декември|1985}} во [[Тилт]]) е [[Белгија|белгиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|OPQ}}.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-graduates-to-omega-pharma-quickstep|title=Meersman graduates to Omega Pharma-Quickstep|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=19 ноември 2012 |accessdate=8 јануари 2013}}</ref> Во 2012 возел за {{ct|LTB|2012}}.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/meersman-signs-with-lotto-belisol|title=Мерсман потпиша со Лото-Белисол|date= 29 ноември 2011|accessdate=2 јануари 2012 |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> По третата етапа на [[Трка околу Џорџија]], Мерсман бил принуден да ја напушти трката, поради неколку случаи на патела тендинитис.
 
== Достигнувања ==
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Gianni Meersman}}
* [{{Официјална|http://www.giannimeersman.be/ Официјална лична страница]}}
* {{cycling archives|5845}}
* [http://www.cyclingbase.com/Gianni-Meersman.html Достигнувања на ''Cycling Base'']

Прегледник