Сент Крој: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 92 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 24 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q642481 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Coord|17|45|N|64|45|W|display=title}}
[[File:USA Virgin Islands location map.svg|thumb|220px|Островот Сент Крој се наоѓа на југот]]
Сент Крој ({{lang-en|Saint Croix}}, IPA: /seɪnt krɔɪ/, [[шпански јазик|шп]]. Santa Cruz) е [[Кариби|карипски]] [[остров]], дел од [[Американски Девствени Острови]] и се наоѓа јужно од островот[[остров]]от [[Сент Томас]]. Ова е најголем [[остров]] во архипелагот[[архипелаг]]от, широк 11 и долг 45 km, со 207 km² и око 60.000 жители. [[Главен град]] е [[Кристијанстед]], додека гратчето [[Фредрикстед]] е главно [[трговија|трговско]] [[пристаниште]].
 
{{Американски Девствени Острови-никулец}}

Прегледник