Разлика помеѓу преработките на „Обединување на Германија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 217.16.91.177 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
с
:''Оваа статија го објаснува обединувањето во 1871 г. За обединувањето на [[Западна Германија|Западна]] и [[Источна Германија]] прочитајте [[ОбединувањеПовторно обединување на Источна и Западна Германија]].''
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
:''Оваа статија го објаснува обединувањето во 1871 г. За обединувањето на [[Западна Германија|Западна]] и [[Источна Германија]] прочитајте [[Обединување на Источна и Западна Германија]].''
 
И по револуцијата од [[1848]] г. [[Германија]] останала необединета. Постоеле околу 38 државички, а најголеми биле [[Австрија]] и [[Прусија]], меѓу кои се водела борба за превласт над германските држави. Најистакнат борец за обединување на Германија бил прускиот канцелар [[Ото фон Бизмарк]], претседател на владата на прускиот крал [[Вилхелм I]]. Тој сметал дека обединувањето не може да се постигне со зборови, туку со оружје и крв, односно по пат на војна против сите непријатели на обединувањето. Во [[1864]] г. Прусија и Австрија ја нападнале [[Данска]] и и ги одзеле северно-германските области. Но заради поделба на освоените области настанала караница меѓу Прусија и Австрија. Војнички посилната Прусија го искористила овој момент и во јуни [[1866]] г. ја нападнала Австрија. Тоа го искористила и [[Италија]] и ја нападнала Австрија за да и ја одземе [[Венеција|Венециската област]]. Австрија била поразена кај [[Садова]] во [[Чешка]] и била принудена да се откаже од стремежот за хегемонија над Германија, а на Италија и ја отстапила Венециската област.

Прегледник