Разлика помеѓу преработките на „Шпантеков“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.516 бајти ,  пред 7 години
обновување
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q564366 (translate me))
(обновување)
{{Infobox German location
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|Wappen =
[[Податотека:Spantekow Vorpom.gif|thumb|right|250px|Шпантековската тврдина]]
|lat_deg = 53 |lat_min = 47
'''Шпантеков''' ([[герм.]] ''Spantekow'') е село во реонот [[Источна Западна Померанија]], во сојузната покраина [[Мекленбург-Западна Померанија]], [[Германија]].
|lon_deg = 13 |lon_min = 32
|Lageplan = Spantekow_in_VG.svg
|Bundesland = Mecklenburg-Vorpommern
|Landkreis = Западна Померанија-Грајфсвалд
|Amt = Анклам-Ланд
|Höhe = 17
|Fläche = 70.42
|Einwohner = 1175
|Stand = 2007-12-31
|PLZ = 17392
|Vorwahl = 039727
|Kfz = OVP
|Gemeindeschlüssel = 13 0 75 127
|Gliederung = 3
|Adresse-Verband = Rebelower Damm 2<br />17392 Шпантеков
|Website = [http://www.amt-anklam-land.de www.amt-anklam-land.de]
|Bürgermeister = Рајнхарт Елстнер
}}
 
'''Шпантеков''' ({{lang-de|Spantekow}}) — општина во округот [[Западна Померанија-Грајфсвалд]], во [[Мекленбург-Западна Померанија]], [[Германија]]. Се состои од селата Денин, Древелов, Фазаненхоф, Јанов, Јапенцин, [[Нојендорф Б]], Реберг, Ребелов и Шпантеков.
== Личности ==
Ова е родно место на [[граматика|граматичарот]] и [[филологија|филолог]] [[Јохан Кристоф Аделунг]].
 
Уште од Средниот век, Шпантеков е локално административно седиште и поседувал тврдина. Иако Замокот Шпантеков бил во голема мерка уништен во бранденбуршкиот напад во 1677, останал резиденција на локалното благородништво до 1945. Денес, селото е седиште на [[Амт|општинската заедница]] [[Анклам-Ланд]].
 
[[Податотека:Spantekow Torhaus.jpg|мини|лево|300п|Портата на Замокот Шпантеков]]
{{Германија-гео-никулец}}
[[Податотека:Spantekow Schloss.jpg|мини|лево|300п|Замокот Шпантеков]]
 
== Наводи ==
[[Категорија:Села во Германија]]
{{наводи}}
 
[[Категорија:Западна Померанија-Грајфсвалд]]
 
{{Градови во Западна Померанија-Грајфсвалд (округ)}}
{{ГерманијаМекленбург-гео-никулец}}

Прегледник