Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Капан ан 2.jpg|мини|десно|Предната влезна порта од Капан ан]]
'''Капан ан''' е деловен и угостителски објект и поранешен [[ан]] и [[караван-сарај]] во [[Скопје]], којшто е сместен во внатрешноста на [[Стара скопска чаршија|Старата скопска чаршија]]. ИзгарденИзграден е по наредба на [[Иса-бег]] во втората половина на 15.XV век, а како ан работел до [[Втора светска војна|Втората светска војна]].<ref name="Османлиски споменици">Лидија Кумбараџи-Богоевиќ: „Османлиски споменици во Скопје“, Скопје, 1998.</ref> По обновувањето во 1974 година се користи како објект за деловни и угостителски цели.
 
== Етимологија ==
== Историја ==
[[Податотека:Kapan an.jpg|мини|десно|180п|Внатрешноста на Капан ан]]
Капан ан бил изграден во втората половина на 15.XV век, по наредба на третиот отомански управител, [[Иса-бег]]. За прв пат се споменува во [[вакуфнама]]та на [[Јаја-пашина џамија|Јаја-пашината џамија]] во 1506 година. Низ историјата, одиграл голема улога во развојот на сообраќајната трговија, бидејќи претставувал место во коешто преноќувале трговски патници од многу далечни места. Анот бил разрушен со земјотресот во 1555 година, а потоа и во пожарот од 1689 годинаг, по што бил реконструиран на доста попрост начин, со дрвена конструкција, а од првобитниот изглед се зачувани само неговите долни делови.<ref name="Капан ан">[http://www.ii.edu.mk/predmeti/mm/20052006/mmproekti/skopje_stara_charshija/znamenitosti-kapan-an.html Капан ан], Проект „Стара скопска чаршија“.</ref> Како [[ан]] работел сè до [[Втора светска војна|Втората светска војна]].<ref name="Османлиски споменици"/> Во земјотресот од 1963 г., објектот, речиси, целосно бил разрушен и бил обновуван во периодот од 1971 до 1973, по што бил повторно пуштен во употреба во 1974 година. Денес, во него се сместени дуќани, меани и деловни канцеларии.<ref name="Капан ан"/>
 
== Архитектура ==

Прегледник