Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 5 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1283741 (translate me))
с
[[Податотека:Капан ан 2.jpg|мини|десно|210п|Предната влезна порта од Капан ан]]
'''Капан ан''' е деловен и угостителски објект и поранешен ан и караван-сарај во [[Скопје]], којшто е сместен во внатрешноста на [[Стара скопска чаршија|Старата скопска чаршија]]. Изгарден е по наредба на [[Иса-бег]] во втората половина на 15. век, а како ан работел до [[Втора светска војна|Втората светска војна]].<ref name="Османлиски споменици">Лидија Кумбараџи-Богоевиќ: „Османлиски споменици во Скопје“, Скопје, 1998.</ref> По обновувањето во 1974 година се користи како објект за деловни и угостителски цели.
 
== Етимологија ==
Анот, името го добил од арапскиот збор „капан“ ([[арапски јазик|арапски]]: ''kabban''), кој се однесувал на големиот јавен [[кантар]] којшто бил сместен во или пред неговите порти и служел за мерење на стоката.<ref>Капан ан во Скопје, „Гласник на ИНИ“, бр. 3, Скопје, 1976.</ref>
 
== Историја ==

Прегледник