Разлика помеѓу преработките на „Јаника Балаж“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 142 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Janika balaz.jpg|мини|десно|150писправено|Споменикот на Јаника Балаж во [[Нови Сад]]]]
'''Јаника Балаж''' ({{lang-hu|Janika Balázs}}),; ({{роден на|[[23| декември|]] [[1925}}]] во [[Лукино Село]] кај [[Зрењанин]] – {{починал на|[[12| ноември|]] [[1988}}]] во {{починал во|Нови Сад|}}) бил прочуен [[тамбура]]ш од [[Војводина]], [[Србија]].
 
== Живот ==
[[File:Janika-Balazs Lukino.jpg|thumb|left|Јаника Балаж роден e тука во [[Лукино Село]].]]
 
Балаж е роден во [[1925]] г. во [[Унгарски јазик|унгаројазично]] [[Роми|ромско]] семејство во кое се негувала силна музикална традиција. Татко му впрочем се презивал Рач (''Rácz''), што бил неубав унгарски збор за [[Срби]], па затоа го презел мајчиното презиме Балаж. Израснал во [[Бечеј]], каде почнал да свири [[виолина]] во локалната [[кафана]] уште на возраст од 10 години. Кога сфатил дека не може да биде најдобриот виолинист, почнал да свири [[тамбура]] („прим“ или „бисерница“), и продолжил на неа до крајот на животот. Подоцна свирел во оркстарот "Браќа козаци" во подрачјето на [[Суботица]] и [[Хоргош]]. Од 1948 до 1951 работел во [[Радио на Црна Гора|Радио Титоград]], [[Црна Гора]], кадешто ги усовршил своите вештини на тамбура.

Прегледник