Разлика помеѓу преработките на „Кангџијаски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Infobox language
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за|name=Кангџијаски јазик
|states=[[Кина]]
|име= Кангџијаски јазик
|region=[[Џингхај]]
|изворноиме= 康家语
|speakers=1,000
|изговор=
|date=2007
|држави= [[Тибет]], [[НР Кина]]
|ref=e17
|регион= [[Тибет]]
|familycolor=Altaic
|зборувачи= 300
|сем2fam1=[[Монголски јазици|монголски]]
|iso1=
|fam2=широнголски
|iso2=
|iso3=kxs
|iso2b=
|iso2t=
|iso3=kxs
|семејствобоја=Altaic
|сем1=[[Алтајски јазици|алтајски]]
|сем2=[[Монголски јазици]]
|азбука=
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Кангџијаски''' јазик е [[монголски јазици|монголски јазик]] зборуван од муслиманско население во [[НР Кина]]. Јазикот е скоро заведен како посебен јазик и е сличен со [[бонански јазик]] и со [[дунсијански јазик]].
'''Канџијаскиот''' (кинески: 康家语 ''Kāngjiā Yǔ'') е [[Монголски јазици|монголски јазик]] кој се зборува во [[Кина]]. Јазикот е скоро откриен и го зборува муслиманско население со бројност од околу 300 лица. Според својата таксономија, јазикот е сроден со [[Бонански јазик|бонанскиот]] и [[Дунсијански јазик|дунсијанскиот]].
 
==Наводи==
{{Reflist}}
*Kim, Stephen S. "Santa". In: Juha Janhunen (ed.). ''The Mongolic Languages''. New York: Routledge, 2003. pp. 347–8.
*Siqinchaoketu [=Sechenchogtu]. ''Kangjiayu Yanjiu'' [A Study of the Kangjia Language]. Shanghai: Yuandong Chubanshe, 1999.
 
==Надворешни врски==
*[http://www.ethnic-languages.org.cn/kangjiayu.htm The Website of China's Minority Language Studies(中国民族语言研究网)] {{zh icon}}
 
{{алтајски-јазик-никулец}}

Прегледник