Јованка Радичевиќ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Јованка Радичевиќ''' е родена на 23 [[Октомври]] [[1986]] година во [[Подгорица]]. Јованка е црногорска ракометарка која моментално игра за македонскиот првак [[ЖРК Вардар]] игра на позиција десено крило.
 
 
'''Јованка Радичевиќ''' е репрезентативка на Црна Гора и најдобро десно крило во Европа од последното ЕП 2012 во Србија. Во сезоната 2012/2013 Радичевиќ ги обедини двете шампионски титули – со репрезентацијата на Црна Гора стана европски шампион, а со екипата на Ѓер ја освои титулата во Лигата на шампионите.
Радичевиќ е родена во Подгорица, Ц.Гора и во родниот град помина поголем дел од својата кариера во редовите на Будуќност. За црногорскиот првак настапуваше осум сезони (2004-2011). Со екипата на Будуќност има освоено седум шампионски и седум титули во Купот на Црна Гора (2005-2011), две титули во Регионалната лига (2010, 2011) и две титули во КПК (2006, 2010). По осум сезони минати во својот матичен клуб, во 2011 година Радичевиќ се пресели во составот на Ѓер ЕТО во Унгарија.Со унгарскиот тим ја продолжи победничката серија, два пати ја освои шампионската титула и два пати триумфира во Купот на Унгарија. Лани со Ѓер играше во финалето на ЛШ, а годинава стигна и до најголемиот клупски успех – ја освои титулата во Лигата на шампионите.
 
142

уредувања

Прегледник