Викиншка ера: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 72 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q213649 (translate me))
Нема опис на уредувањето
'''Викиншката ера''' се однесува на [[Историја на Европа|историјата на Европа]], односно за деловите на [[Северна Европа]] и [[Скандинавска историја|Скандинавија]], во периодот од [[8 век]] до [[11 век]].<ref name="VN">[http://www.britannica.com/eb/article-39302/Norway The Viking Age from the Norway article at] [[Encyclopædia Britannica]]</ref><ref>[http://www.britannica.com/eb/article-33869/Denmark The Viking Age from the Denmark article at][[Encyclopædia Britannica]]</ref><ref>[http://www.britannica.com/eb/article-29850/Sweden The Viking Age from the Sweden article at] [[Encyclopædia Britannica]]</ref>
 
== Историски тези ==
 
Во [[Англија]], Викиншката доба започнала драматично на [[8 јуни]], [[793]]<ref>[http://omacl.org/Anglo/part2.html The raid on Lindisfarne per the Anglo-Saxon Chronicle]</ref> кога тие извршиле инвазија и ја уништиле [[опатија|опатијата]] во [[Линдисфарн]], која била центар на школување низ целиот [[континент]]. Некои од монасите биле убиени во самата опатија, некои биле фрлени во морето[[море]]то каде биле удавени, а имало и такви кои биле заробени кои служиле како робови. Исто така од црквата било земено и целото нејзино богатство. Викиншката инвазија на [[Нортумрија]] ја изненадила целата европска јавност и претставувала голема закана за кралствата во [[Европа]]. "''Никогаш порано не се видело такво злосторство''," рекол англоАнглосаксонска Англијаангло-саксонскиот научник Алкуин од [[Јорк]].
 
== Позадина ==
 
[[Викинзи|Викинзите]], кои извршиле инвазија во [[Западна Европа|Западна]] и [[Источна Европа]] потекнувале главно од [[Данска]], [[Норвешка]] и [[Шведска]]. Тие, исто така, се населиле на [[Фарски Острови|Фарските Острови]], [[Исланд]], [[Кеитнес]] во [[Шкотска]], и [[Гренланд]] (накусо) во [[Северна Америка]]. Нивниот јазик станал т.н. мајка-јазик на денешните [[Севернинордиски јазици]]. Од [[801]], во [[Јутиленд]] била воспоставена една силна централна власт. Од [[800]] година, во [[Норвешка]] постоеле околу 30 мали кралства. Скандинавскиот свет како најлесен начин на комуникација помеѓу кралствата и надворешниот свет ги користиле бродовите. Во [[8 век]] започнале да се градат воени бродови кое го олеснило колонизирањето на Викинзите[[Викинзи]]те во непознатите [[острови]] и територии.
 
== Инвазија ==

Прегледник