Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 135 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7026 (translate me))
Нема опис на уредувањето
|nativename=Català
|states=Шпанија<br />Франција<br />Италија<br />Андора
|region=Во [[Шпанија]]:</br>[[Балеарски Острови]], [[Каталонија]], [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]], [[Арагон]], [[Мурсија (автономна заедница)|Мурсија]]</br>Во [[Франција]]:</br>[[Северна Каталонија]]</br>Во [[Италија]]:</br>градот [[Алгуер]]</br>Во [[Андора]]
|speakers=9,1 милиони
|iso1=ca|iso2=cat|iso3=cat|lc1=cat|ld1=Каталонски|ll1=Catalan language
|fam7=[[Источноибериски јазици|Источноибериско]]
|rank=93
|nation=Во [[Шпанија]]:</br>[[Каталонија]], [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]], [[Балеарски Острови]]</br>Во [[Италија]]:</br>[[Алгуер]]</br>Во [[Андора]]
|agency=[[Institut d'Estudis Catalans]]<br />[[Acadèmia Valenciana de la Llengua]]
|map=[[Податотека:Domini lingüístic català.png|290px|center]]
}}
 
'''Каталонски''' се изговара (''català'' {{IPA2|kətəˈla}} or {{IPA|[kataˈla]}}) е [[Романски јазици|романски јазик]] и национален јазик на [[Андора]] и на [[Балеарски Острови|Балеарските Острови]], [[Каталонија]], [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]] и во [[Италија|италијанскиот]] [[град]] [[Алгуер]]. Исто така е зборуван во [[Арагон]] и [[Мурсија (автономна заедница)|Мурсија]] во [[Шпанија]] и во регионот [[Русилион]] во јужна [[Франција]]. Каталонскиот јазик се пишува со [[латиница|латиничната]] [[каталонска азбука]] која е многу слична на [[шпанска азбука|шпанската]], со елементи од [[француска азбука|француската]].
 
== Видете исто така ==

Прегледник