Разлика помеѓу преработките на „Физичка величина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
:W — е ознаката за [[ват]], единица за моќност.
 
Во овој случај, под „мерење“ се подразбира процедура, при која на физичката величина иѝ се придава бројна вредност, при што се прави споредба со соодветна на неа вредност, означена како стандардна ([[еталон]]). Поради ова, многу е важно да се установат стандардните вредности на основните физички величини. Тоа може да биде по различни начини и прифаќањето на еден начин е прашање на согласност. Списокот од стандардни вредности се нарекува [[систем на мерни единици]].
 
== Видови физички величини ==

Прегледник