Прејди на содржината

Воздух: Разлика помеѓу преработките

Додадени 138 бајти ,  пред 9 години
с
додадов врски и категории
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q719473 (translate me))
с (додадов врски и категории)
Воздухот е гасовите материја. Се состои од [[азот]] (78%), [[кислород]] (21%) и [[1]]% се други материи - ([[јаглероден диоксид]], [[водород]], [[хелиум]], [[водна пареапареаѓѓ и други. Воздухот е основа за опстанок на животот на Земјата.
НјаважнаНајважна состојка на воздухот за животот на Земјата е кислородот. Него го користат и растенијата и животните.
Животните и човекот не можад да издржав без воздух повеќе од неколку минути. Растенијата[[Растенија]]та, низ процесот [[фотосинтеза]], се најголеми производители на кислород, потоа алгите[[алги]]те во водата[[вода]]та и фитопланктоните[[фитопланктон]]ите.
Опасноста од намалување на кислородот во воздухот се гледа во уништувањето на шумите и возво агадувањето[[загадување]]то на воздухот и на водите.
 
[[Категорија:Хемија]]
[[Категорија:Биологија]]