Разлика помеѓу преработките на „Црвена боја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 69 бајти ,  пред 7 години
шо сакам тава
с
(шо сакам тава)
 
'''Црвената боја''' е [[основна боја]] од видливиот дел на [[електромагнетниот спектар|спектар]]от на [[светлина|светлината]]. [[Брановата должина]] на боја во спектарот е 625 - 700 [[нанометар|нм]]. Со [[сина|сината]] и [[жолтаa|жолтата]] боја ги сочинуваат трите главни бои, а со нивно мешање ги добиваме останатите бои. Крвта најчесто има црвена боја. Често означува некои работи кои се важни, опасни или погрешни.
дааааааааааааааааадаааа и шо саааа а
 
{{боја-никулец}}
 
Анонимен корисник

Прегледник