Разлика помеѓу преработките на „Скриеносеменици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.707 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Цветот веројатно еволуирал од некоја изумрена голосемена група на растенија која поседувала хермафродитни [[Шишарка|шишарки]] кои се опрашувале со помош на [[инсект]]и. Денешните голосеменици најчесто се опрашуваат со ветер ([[анемофилија]]), но кај некои [[фосил]]и постојат индикации за опрашување со инсекти ([[ентомофилија]]).
 
 
== Поделба ==
Според градбата на семката и некои други разлики,скриеносемените растенија(скриеносемениците)се поделени во две (2) класи:
Монокотиледони и Дикотиледони.
== Основни разлики ==
Монокотиледони: Дикотиледони:
Корен:Жилест коренов систем без главен корен,со авентивни корења. Корен:Разгранет коренов систем со главен корен.
Стебло:Зелјести со кратко стебло спроводни садови расфрлени во Стебло:Зелјесто,дрвенесто спроводни садови распоредени во круг.
стеблото.
Лист:без лисна дршка и паралелна нерватура. Лист:широки со лисна дршка и мрежеста нерватура.
Цвет:Најчесто непотполни цветови Цвет:Најчесто потполни цветови
Плод:Најчесто сушен Плод:Сочен или сушен
Семе:Еден котиледон,хранливите материи се сместени надвор од Семе:Со два котиледони во кои складира храна.
котиледонот во обвивките.
[[Категорија:Растенија]]
[[Категорија:Скриеносеменици| ]]
Анонимен корисник

Прегледник