Државна изборна комисија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
 
'''Државната Изборна Комисија''' или '''ДИК''', според [[Устав на Република Македонија|Уставот на Република Македонија]] е надлежна за спроведување на сите избори во [[Република Македонија]]. ДИК е составена од Претседателпретседател, под-Претседателпотретседател и членови. Сите членови на ДИК ги избира [[собранието на Република Македонија]], по претходен политички консензус.
 
== Состав ==

Прегледник