Разлика помеѓу преработките на „Шкумба“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Реката тече најпрвин на север, па на северозапад, низ [[Ќукс]], [[Либражд]], каде свртува на запад и минува низ Полис, [[Елбасан]], [[Церик]], [[Пеќин]] и [[Рогожина]]. На крајот, се влева во Јадранското Море северозападно од [[Дивјак (Албанија)|Дивјак]].
 
Во подрачјето на Елбасан од реката се разгрануваат каналите „Наум Панџи“ и „Ферас“, кои служат за наводнување на низината кај Церик.<ref>[http://www.infoarkiv.com/media/artikull/iden/98126/titulli/Kryeministri-Fatos-Nano-mori-pjese-sot-paradite-ne-inaugurimin-e-perfundimit-te-punimeve-te-Skemes-Ujitese-qe-merr-uje-nga-Kanalet-Naum-Panxhi-dhe-Ferras-ne-rrethin-e-Elbasanit. Kryeministri Fatos Nano mori pjesë sot paradite në inaugurimin e përfundimit të punimeve të Skemës Ujitëse që merr ujë nga Kanalet "Naum Panxhi" dhe "Ferras", në rrethin e Elbasanit.]</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник