Централна банка на Иран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Политика на Иран}}
 
'''Централната банка на Иран''' ([[фарсиперсиски јазик|персиски]]: -''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران'', [[англиски]] -''Bank Markazi Jomhouri Islami Iran'') е [[централна банка]] на [[Иран]].
 
'''Централната банка на Иран''' ([[фарси]] -''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران'', [[англиски]] -''Bank Markazi Jomhouri Islami Iran'') е [[централна банка]] на [[Иран]].
 
== Гувернери на централната банка на Иран ==
 
[[Податотека:500rial Iran.jpg|thumb|250px|лево|500 [[ирански ријал]]и]]
[[Податотека:1000rial Iran.jpg|thumb|250px|лево|1.000 ријали од [[1961]] со ликот на [[ПахлавиПахлеви]]]]
 
{| class="wikitable"
| [[1978]]
|-
| Мохамад Али МолавиМолеви
| [[1979]]
|-

Прегледник