Германска селанска војна: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Откажано уредувањето 3170752 на уредникот 77.28.181.157 (разговор))
сНема опис на уредувањето
Германската селанска војна или Големиот револт на селаните беше најголем познат револт во областите каде се зборува германски во централна Европа. 1524-1526. Во пролетта и летото во 1525г. конфликтот смета 300,000 селани: кадешто бројот на убиените е 100,000 селани. Тоа го опфаќа исто дотогашното движењето Бундшух и Хуситската војна - серија на економски и религиски револтт во кои учествувале селаните, граѓаните и аристократите. За време на нивниот пораст, селаните се соочиле со неколку основни проблеми.

Прегледник