Мазендеран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Мазандеран со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
{{Infobox settlement
| name = МазандаранМазендеран
| native_name = <small>اُستان مازندران</small>
| native_name_lang = fa
| image_caption =
| image_map = Locator map Iran Mazandaran Province.png
| map_alt = МазандаранМазендеран во рамките на Иран
| map_caption = МазандаранМазендеран во рамките на Иран
| latd = 36.5656
| longd = 53.0588
| population_note =
| blank_name_sec1 = Јазици
| blank_info_sec1 = [[мазандеранскимазендерански јазик|мазандеранскимазендерански (табарски)]]<ref name="Maryam">[http://www.tc.columbia.edu/students/sie/LCEjr05/pdfs/Borjian.pdf „Двојазичноста во МазандаранМазендеран: Мирен соживот со персискиот јазик“] {{en}}</ref><br/>
[[Persian language|Persian]]<ref name="Maryam"/>
| timezone1 = [[UTC+03:30|IRST]]
[[Податотека:Gold cup kalardasht.jpg|thumb|right|265px|Златниот пехар, стар неколку милениуми]]
 
'''МазандаранМазендеран''' ({{lang-fa|اُستان مازندران}}, ''Ostān-e Māzandarān'') е [[покраини во Иран|покраина]] во [[Иран]]. Главен град е [[Сари (град)|Сари]].
 
== Население ==
Покраината има површина од 23.701 км².
 
МазандаранМазендеран е поделен на 15 окерузи ([[шахрестан]]и) (и исто толку реони).
{{МазандаранМазендеран-Карта|float=center}}
 
== МазандаранМазендеран во книжевноста ==
Регионот МазандаранМазендеран е спомнат почесто во персискиот еп „[[Шахнаме]]“, тој е на север од [[Иран]] и кој е најмногу населен од Дивови (демони, џинови). Легендарниот ирански шах [[Каи Кавус]] и како и иранскиот херој '''Ростам''' превзеле подвиг да одат во МазандарамМазендеран за да се борат со демоните.
 
Познатиот стих од Шахнамех кога [[Зал]] ми кажува на [[Каи Кавус]]:
شنیدم یکی نو سخن بس گران ..........که شه دارد آهنگ مازندران
 
„Чув тревожни вести, дека кралот сака да оди во Мазандаран“Мазендеран“
 
== Колеџи и универзитети ==
 
== Поврзано ==
* [[МазандеранскиМазендерански јазик]]
* [[Административна поделба на Иран]]
 
== Надворешни врски ==
{{рв|Mazandaran}}
* [http://www.ostan-mz.ir/ Портал на управата на МазандаранМазендеран]
* [http://www.iccim.org/english/Iran/mazandaran/ Страница за МазандаранМазендеран од ICCIM]
* [http://www.mazandaranmiras.ir/ Културно наследство на МазандаранМазендеран]
* [http://www.alihessami.com/photos/?view=mazandaran Туристичи атракции на МазандаранМазендеран]
 
 
 
[[Категорија:Покраини во Иран]]
[[Категорија:МазандеранМазендеран| ]]

Прегледник