Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4.070 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q358182 (translate me))
| fullname = Марко Пиноти
| nickname = ''L'Ingegnere (Инжинер)''
| birth_date = {{birth date and age|1976|2|25|df=y}}
| birth_place = [[Осио Сото]], [[Ломбардија]], = {{ИТА}}[[Италија]]
| height = 1,77 м
| weight = 67 кг
| currentteam = {{ct|BMC}}
| discipline = Друмски велосипедизам
:[[Трка околу Ирска]] (2008)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:НационалноНационален хронометарскохронометарски првенствопрвак (2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013)
| medaltemplates =
{{MedalSport|[[Друмски велосипедизам]]}}
{{MedalCompetition|Светски првенства}}
{{MedalSilver|[[Светски друмски првенства UCI 2012|Валкенбург 2012]]|Екипен хронометар}}
| updated = 1314 мартноември 2013
}}
 
Во 2008, Пиноти му се придружил на Хајроуд, кој станал Колумбија ХајРоуд во 2009 и ХТЦ-Колумбија во 2010.
 
За сезоната 2012, Пиноти му се приклучил на {{ct|BMC|2012|nolink=yes}}, откако екипата {{ct|THR|2011|nolink=yes}} се распаднала.<ref name="Pinotti BMC"/> На крајот на годината издал книга со наслов ''Il Mestiere Del Ciclista Una Vita In Bicicletta''.
 
Во октомври 2013, Пинот објавил дека можеби ќе се повлечи по настапот на [[Трка околу Пекинг 2013|Трката околу Пекинг]] и Хроно на народите, префрлувајќи се во одделот за спортска наука на екипата БМЦ.<ref>{{нмс|last=Рајан|first=Бери|title=Пиноти ќе се повлече на крајот на сезоната|url=http://www.cyclingnews.com/news/pinotti-to-retire-at-the-end-of-the-season|work=Cycling News}}</ref>
 
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start|2}}
;2000
: 1. Етапа 5 [[Трка околу Полска]]
: 2. Дуо Норман (со [[Ласло Бодроги]])
;2003
: 1. Етапа 4 [[Вуелта ал Паис Васко]]
: 6. Краен пласман [[Трка околу Австрија]]
::1. Етапа 7 (ITT)
;2013
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20п]] Национално хронометарско првенство
{{Palmares end}}
 
[[Податотека:Marco Pinotti, London 2012 Time Trial - Aug 2012.jpg|мини|десно|Пиноти натпреварувајќи се на [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - хронометар за мажи|олимпискиот хронометар 2012]] во Лондон]]
 
=== Распоред на резултатите на Гранд Тур ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Гранд Тур
!1999
!2000
!2001
!2002
!2003
!2004
!2005
!2006
!2007
!2008
!2009
!2010
!2011
!2012
!2013
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2005|48]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2006|60]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2007|18]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2008|65]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2009|40]]
| style="text-align:center; background:#ddf;"|[[Џиро д’Италија 2010|9]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2011|СО]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2012|41]]
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 1999|113]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2001|52]]
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2002|СО]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2001|СО]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2013|СО]]
|}
 
СО = се откажал
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Marco Pinotti}}
 
* [http://cyclingfx.nl/MarcoPinotti/ Фан-страница]
* {{cycling archives|3887}}

Прегледник