Разлика помеѓу преработките на „Тарагона“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 142 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
| mapsize = 280px
| map_alt =
| map_caption = ЛокацијаМестоположба на Тарагона во Каталонија | pushpin_map = SpainШпанија
| pushpin_label_position =
| pushpin_map_alt =
| coordinates_footnotes =
| subdivision_type = Земја
| subdivision_name = {{flagзнаме|SpainШпанија}}
| subdivision_type1 = [[Автономни покраини во Шпанија|Автономна покраина]]
| subdivision_name1 = {{flagзнаме|Каталонија}}
| subdivision_type2 = [[Покраини во Шпанија|Покраина]]
| subdivision_name2 = [[Тарагона (покраина)|Тарагона]]
'''Тарагона''' ({{lang-es|Tarragona}}: [[феникиски јазик|феникиски]]: טַרְקוֹן, ''Таркон''; {{lang-la|Tarraco}}) е град сместен на југот на [[Каталонија]] на североисточниот дел на [[Шпанија]], крај [[Средоземното Море]]. Главен град на шпанската покраина [[Тарагона (покраина)|со истото име]]. Географски, на север се граничи со покраината Барселона. Населението брои 134.085 жители.
 
[[Категорија:Градови во КаталонијаШпанија]]
[[Категорија:Општини во Каталонија]]
[[Категорија:Тарагона (покраина)]]
[[Категорија:Римски градови во Шпанија]]

Прегледник