Разлика помеѓу преработките на „Храм на небото“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во Кина, [[цар на Кина|царот]] се сметал за „[[небесен мандат|син на небото]]“, кој раководел со овоземските работи како претставник на небесата. Како таков, имал задача да се моли за добра жетва за целата земја, притоа принесувајќи жртва.
 
Двапати годишно царот и неговата придружба доаѓале во светилиштето и се залогорувале. Царот носел посебно облекло и држел строг тридневен [[пост]]. На обичниот народ му било забрането да присуствува на обредот или подготовките. Потоа царот се молел за плодна година. На зимската [[краткоденица]] се вршел посебен обред, кој морал да бидесе совршеноизведе направенсовршено за да не се урочи земјата.
 
== Поврзано ==

Прегледник