Разлика помеѓу преработките на „Храм на небото“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 185 бајти ,  пред 6 години
с
(Создадена страница со: {{Светско наследство | WHS = Храм на небото: царски жртвеник во Пекинг | Image = По...)
 
Светилиштето зафаќа површина од 2,73 км² со парк и три групи градби, сите изградени по строго [[кинеска филозофија|филозофски]] начела:
 
* '''Молитвената сала за добра жетва''' ({{јаз|zh-Hans|祈年殿}}) is aвеличенствен magnificentтрикалкански triple-gabledкружен circularобјект building,со пречник од 36 м metersи inвисина diameter andод 38 meters tall м, built on three levelsизградена ofврз [[marbleмермер]]на stoneоснова base,на whereтри theнивоа. Внатре царот prayedсе forмолел добраза жетвародна година. TheЦелиот buildingобјект isе completelyнаправен woodenод дрво, withбез noниедна nailsшајка. TheВо original1889 buildingг. wasизгорел burnedдо downтемел byпоради aпожар fireпредизвикан causedод by lightning in 1889. The current buildingгром, wasпа re-builtе severalизграден yearsодново afterза theнеколку incidentгодини.
 
* '''Царскиот небесен свод''' ({{јаз|zh-Hans|皇穹宇}}) — еднокатен еднокалкански објект изграден врз мернерна основа. Сместен е јужно од Молитвената сала за добра жетва и личи на неа, но има поскромни димензии. Околу градбата е расположен кружен ѕид што го одбива звукот и му овозможува голем досег. Овој објект е поврзан со молитвената сала со издигнат премин долг 360 м што полека се спушта од сводот до молитвената сала.

Прегледник