Разлика помеѓу преработките на „Османлиски војни во Европа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 12 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q698985 (translate me))
с
=== Сулејман Величествениот ===
{{See also|Сулејман Величествениот}}
Сулејман I е еден од најуспешните султани на Отоманската империја. Во западните земји е познат како ''Величенствениот'' а во источните како ''Законодавецот''. На султанскиот трон се качил во [[1520]] година и владеел до [[1566]] година. Ги освоил најсветите муслимански градови [[Мека]], [[Медина]], [[Ерусалим]], [[Дамаск]] и [[Багдад]]. Во [[август]] [[1521]] година била освоена речиси цела [[Србија]]. Во [[1522]] година бил заземен [[Родос]]. На [[29 август]] [[1526]] година започнала [[Мохачка битка (1526)|Мохачката битка]]. [[Отоманци]]те ги поразиле сојузничките христијански сили предводени од [[Лајош II]]. Победата сепак не им дала голема сигурност на Османлиите. Битката го означил крајот на [[Кралство Унгарија]]. Од [[1541]] година Сулејман го контролирал поголемиот дел до денешна [[Унгарија]], како и [[Трансилванија]], [[ВлахијаВлашка]] и [[Молдавија]] кои станале вазалства на султанот.
 
== Стагнација ==

Прегледник