Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 32 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q209312 (translate me))
с
|caption=
|date= 1806–1812
|place=[[Молдавија]], [[ВлахијаВлашка]], [[ерменија]] и [[Дарданели]]
|result=Руска победа
|territory=[[Букурешки договор (1812)|Букурешки договор]] ([[Бесарабија]] била заземена од Русија)
|casualties2=
}}
'''Руско-турската војна''' ([[1806]]—[[1812]]) се водела помеѓу [[Руската империја]] и [[Османлиската империја]]. Војната ја започнала Османлиската империја, која сакала да ги заземе [[Молдавија]] и [[ВлахијаВлашка]]. Оваа војна е дел од т.н. [[Наполеонски војни]]. Војната завршила со потпишување на [[Букурешки договор (1812)|договор]] во [[Букурешт]] на [[8 мај]] [[1812]] година, според кој, [[Бесарабија]] (источната половина од Молдавија) била припоена кон Руската империја, реката Прут станала нова западна граница на Руската империја. Исто така Русија се здобива со право на трговија низпо реката [[Дунав]].
 
== Позадина ==

Прегледник