Немезида (митологија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
Нема опис на уредувањето
И покрај тоа што дарувала среќа, Немезида почесто казнувала, што е во тесна врска со постапките на луѓето и нивните карактери. Особено ги казнувала оние кои ќе ја прешле границата, т.е. оние кои не знаеле да ја ценат ненадејната среќа и благосостојба, па си дозволувале другите луѓе да ги прават несреќни.
 
Според едн мит, [[Зевс]] сакал да ја придобие љубовта на Немезида, но таа бегала од него и преку копно и преку море, преобразувајќи се во разни [[животни]]. Кога се преобразила во [[дива гуска|гуска]], Зевс ја стигнал ипреобразувајќи ја преобразилсе во [[црвеноклун лебед|лебед]], така спојувајќи се со неа. Од таа врска излегло сино [[јајце]] од кое се родила убавата [[Елена (митологија)|Елена]]<ref>Цермановиќ-Кузмановиќ, А. & Драгослав Срејовиќ, 1992 ''Лексикон на религии и митови'', Современа администрација, Белград</ref>.
 
== Култ ==

Прегледник